jarrredjohnson27 jarrredjohnson27
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

you can buy 8 apples at the quick market for $1.45 you can buy 6 of the same apples at stop and save for $1.22 witch place is better to buy?

Respuesta :

zeqrelbusiness zeqrelbusiness
  • 02-11-2021

Answer:

The quick market (8 apples for $1:45)

Step-by-step explanation:

To see how much money it is for a single apple, you divide the price by the number of apples.

$1.45 divided by 8 is $0.18

$1.22 divided by 6 is $0.2

Therefore, you can buy the apples for a cheaper price at the quick market.

Answer Link

Otras preguntas

They came to visit us in the middle of our dinner. ->We were having........​
A cell phone company charges $40 per month plus $35 for activation fee write a expression for the total cost for m months evlauate
The ability for a country to have access to its resources to creat economic wealth
Please help me with this homework
What is the oxidation number of oxygen in hydrogen peroxide
51 neutrons 38 protons 36 electrons
PLEASE HELP What is on the English 1 Flvs Dba 1.07
Im not sure what to do. Please Help!
1.out of 100 students it was found that 65 liked volleyball,55 liked football and 35 liked both the games.find how many students didn't like both games by using
Every one of the cars___ to need washing. seem Seems