tommyanstiss
tommyanstiss tommyanstiss
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

a local store is selling fresh tuna. the table below shows the price for the amount of tuna

a local store is selling fresh tuna the table below shows the price for the amount of tuna class=

Respuesta :

khanhailey33 khanhailey33
  • 02-11-2021

Answer:

The price for each pound of tuna appears to be the same and the predicted amount of tuna that sells for $50 is 10 pounds

Step-by-step explanation:

I say this because for every 2 pounds it equals 10$ so if u count in two's it will be 6 pounds=$30 and then 8 pounds=$40, but now looks this time it only goes up by one and if u divide the pattern, 1 pound=$5 so $40+$5=$45.But if it was still counting by two's 10 pounds=$50

Answer Link

Otras preguntas

How do you calculate the initial speed given time and displacement? The question is: The longest kick in CFL history was 83.2m. If the ball remained in the air
What does it mean when sperm can't penetrate the eggs
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate
Jane watched one television program for 1/4 of an hour and then changed channels to watch another program for 20 min. Write an equation to describe the fraction
how many valenceelectrons does rare earth metals have
name three roles you play in your relationships with others. explain when you play each role.
What builds proteins in a cell?
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?
How do u do this problem: W/6+5/8=-1 3/8 I got this answer: -1 53/64