MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

Why are small leaves an adaptation in a desert environment? a. They trap less water. b. They minimize water loss. c. They absorb more light. d. They fall ou
Why is it important to define a frame of reference? a. An observer cannot be moving. b. Motion must be defined relative to something. c. It's impossible to m
Which development was the CAUSE of the other three in western europe? a. growth of the factory system b. air and water pollution c. decrease in percentage of pe
what was needed to resupply naval vessels
A 26' long painting is how many yards long? a. 2 1/6yds. b. 8 2/3yds. c. 23yds. d. 73yds.
what is the sum of 2/9 + 1/9
75% of 84 is what number
is believed that Paul was a martyr. Which answer best describes what this means?
What is the written form of the fraction 1/5 ? Samuel added 1/5 gallon of gas to the lawn mower. a. one fifth b. one-fifth
Astronauts have completed a major mission in space. It was ………. a replacement of the fuel tank in one of the space stations. a. Concerns b. Concern c. Concer