wrinev6109 wrinev6109
  • 14-10-2021
  • Computers and Technology
contestada

If i paid $37.20 for 12 gallons of ice cream how many would 1 quart of ice cream cost

Respuesta :

Blqzerino
Blqzerino Blqzerino
  • 14-10-2021

Answer:

$0.78

Explanation:

Answer Link
ash8850
ash8850 ash8850
  • 14-10-2021
There are 4 quarts in a gallon, so you can use
12 gallons• 4 quarts= 48 quarts for 12 gallons

Now, you can divide 48 from $37.20 to find the price of 1 quart.

$37.20 / 48 quarts = 0.775, written as $0.76 per quart of ice cream.

Answer: $0.76 per quart of ice cream

Answer Link

Otras preguntas

f(1,2)=(3,5) , f(0,2)=(4,-6) tìm ma trận của f đối với cơ sở của R^2 lả B={u=(1,1), v=(3,1)}
i need help plz help me
Sketch the graph of y = (x + 3)2 – 4 and identify the axis of symmetry.
A compound Boolean expression created with the __________ operator is true only if both of its subexpressions are true. a. and b. or c. not d. both
A runner has a speed of 5 m/s and a mass of 130 kg. What is his kinetic energy? O A. 1625 J B. 3250 J C. 875 J D. 325 J
Maddie noticed that many students on campus had t-shirts and sweatshirts with Greek organization letters or club names on them. Recognizing that there was a hug
2) What doessociety need to speedup the development process?​
please help ill give brainliest I need this answer​
Evaluate (xy) ^-6 if x = 3 and y = -1. A. 3 B. -1/729 C. 1/73 D. 1/729
why can't 3, -4 be an ordered pair for y= 3x-10​