maura2246 maura2246
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, 4oz of Brand A glue costs $1.48, while 5oz of Brand B glue costs $1.77. Which is the better buy, Brand A or Brand B glue

Respuesta :

energizerbunny
energizerbunny energizerbunny
  • 14-10-2021

Answer:

Brand B glue

Step-by-step explanation:

A = 1.48/4 = 0.37 cents per ounce

B = 1.77/5 = 0.354 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

_____ are the cells of the innate immune system that digest cellular debris and pathogens.
Identify and analyze the prominent rhetorical features used by each orator in their speeches. are these persuasive devices effective?
Determine the period.​
The discreteness of energy levels is best understood by considering the electrons to be?
Suppose that a union successfully negotiated a 10 percent wage increase and the quantity of labor demanded increased by 10 percent. We can conclude that?
35 Points + Brainest
Solve the system of equations ax+y=2a x+ay=1+a^2
The right of any political body to enact laws and enforce them, for the order, safety, health, morals and general welfare of the public is known as?
The primary symptoms of _________________ are muscular rigidity, slowness of movement, a resting tremor, and postural instability
Pick the correct answer Thanks so much :)