ashtoncam23 ashtoncam23
  • 14-10-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal 16 oz for 3.36 or 24oz for 4.80

Respuesta :

epuckett0405 epuckett0405
  • 14-10-2021
The answer would be 24oz for 4.80
Answer Link
anasweeney43 anasweeney43
  • 14-10-2021

Answer:

A better deal is 24 oz for $4.80

Step-by-step explanation:

3.36/16 = $0.21/oz

4.80/24 = $0.20/oz

Answer Link

Otras preguntas

Which female leader employed a successful strategy on two fronts, lobbying the u. s. congress while using the referendum process to pass state suffrage laws?
Louise is teaching her son to read by telling him the sound that each letter of the alphabet stands for. as he makes the sounds he begins to form words, and the
which group of young people is bullying more likely to affect? A. 13 year old boys B. 17 year old boys C. 14 year old boys D. 16 year old boys Answer quickly p
What is another way to write the expression ​ pā‹…(10āˆ’2)
What city was built by the tsar to be russia's "window on the west" in the early 1700s?
Which nutritional class absorbs vitamins and sustains the immune system?
Anti FederalistsDemanded the addition of a bill of rights Wanted a stronger federal government Federalists Wanted stronger state governments Which of the fo
Tameka wants to build a circular go-cart track in her backyard.
Which issue was at the heart of New York Times v. United States?
Which describes a shared goal of the NAACP and the Universal Negro Improvement Association (UNIA)?