mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

A local movie theater charges $12 for an adult ticket and $10 for a child's ticket. a group of eight people spent a total of $86 on tickets to a movie. how many
Which of the following shows that polynomials are closed under subtraction when polynomial x + 5 is subtracted from 3x2 + 2x − 6? 3x2 + x − 11 may or may not b
during world war 2, the United States opposed which Axis dictatorships
change -115 degrees to radian measure in terms of pi
What have been the two root causes for civilian unrest in Indonesia over the years? -natural disasters -corruption -communism -economic woes
“For deposit only” is what type of endorsement check?
Which is true of European relationships in the 1500s? Alliances between Catholic and Protestant countries led to greater stability. Wars were common and al
if a tire fails or you have a blowout you should immediately concentrate your attention on
There is a strong positive linear correlation between rainfall and the number of oranges a tree produces. Does this mean that more rainfall causes orange trees
What strategy can you use to keep track of the interior and exterior angles of the triangle?