aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

x*[y+(-6)]=[13*(-19)]+[13*z]
Can someone do a 8-10 lines riddle that isn’t from the internet? (need it in 3-4 hours )
Consider the following potential events that might have occurred to Global on December 30, 2010. Global used $20.9 million of its available cash to repay $20.9
list and explain genetic abnormalities​
What really knocks me out is a book that, when you're all done reading it, you wish the author that wrote it was a terrific friend of yours and you could call h
Choose the correct equivalent expression using the GCF. 9+12 3(4+3) 4(3+4) 3+(3+4) 3(3+4) PLEASE HELP
What is the value of r?
(algebra) grade 9 Do the ratios 2/1 and 4/8 form a proportion? answers: ~yes~ or ~no~
explain how the looting of shops and malls will affect businesses in terms of the relationship between social responsibility and triple bottom line​
500kg, 42m, 675g, and 10m/s are all examples of what typed of data?b