LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Kirk lacks self-confidence and tends to follow the crowd. Which of these influences could cause Kirk to turn to tobacco and other drugs? A. Websites that pro
• Favored a strong national government • favored a national bank • was supported by bankers, merchants and other businessmen
How are the jin wang and danny/chin-kee plotlines similar?
In the school chorus, 2/12 of the students are fourth graders. In simplest form, what fraction of the students in the school chorus are fourth graders?
Find the area of the regular 20​-gon with radius 13 mm.
Marie curie speech: the discovery of radium answers
Ignoring personal feelings in the workplace is a big mistake?
What pamphlet is credited as being one of the instigators of the French Revolution?
A rectangular yard is 10 feet long by 7 feet wide. what is the ratio of the width of the yard to the perimeter of the yard?
Solve using quadratic formula. 2x^2+6x+3=0