britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

A red die is tossed and then a green die is tossed. What is the possibility that the red die shows a six or the green die shows a six?
Buddhists do not believe in this system
An antagonist's main goal is to
· Lunch counter sit-ins · Bus Boycotts · March on Washington · March to Selma The events above and the accompanying picture are all associated with wh
Why did Plato dislike Athenian democracy?
What's the evidence of the christopher columbus crime?
The ecstacy of a gorgeous day will stupify even the most sensable students. Which underlined word is spelled correctly?
Calculate 2007-03-04-00-00_files/i0080000.jpg% tax on $1,540. a. $11.17 b. $109.34 c. $111.65 d. $113.96
What is length of Ab?
What is the pressure exerted by 5.00 moles of nitrogen gas contained in a 30.0 liter container at 25.0 °c?