irondragonfly
irondragonfly irondragonfly
  • 15-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 litre of milk is ₹ 21. Find the cost of 1 litre of milk. pls with full explanation

Respuesta :

laoisecomerford24 laoisecomerford24
  • 15-09-2021
3/4 = 21
divide by 3 to get 1/4L.
1/4 = 7
multiply by 4 to get 1L.
4/4 = 28.
1L of milk costs $28.

hope this helps :) (please mark brainliest!)
Answer Link

Otras preguntas

What issues present the most pressing problems for Canada? -high unemployment -lack of natural resources -low standard of living -outdated agricultural system -
Describe how Islam began and discuss the similarities and differences between Islam, Judaism, and Christianity.
Which African leader of Mali came to power in 1307, was a devout Muslim, and was known for making a hajj to Mecca? Ezana Ewuare Mutota Mansa Musa
an ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse
the sumerians were highly civilized and were the first to develop a water canal system. true and false
cuando estás muy cansado (a) por las mañanas , ? qué haces
600 is 5/9 of what number
explain the difference between these 3 lenghs: 4cm 4.0cm and 4.00cm ????
What is the correct order of the following events on the road to German unification? 1. Zollverein 2. North German Confederation 3. Frankfurt Assembly 4. Confed
Imagine you have come across sheet music for a song popular in 1914. What cultural era does this artifact represent? Harlem Renaissance Tin Pan Alley Lost Gener