angelsade5 angelsade5
  • 13-09-2021
  • Mathematics
contestada

8. Which is the better buy?
4 candy bars for $5.00 or
3 candy bars for $3.30

Respuesta :

amayawilliams39
amayawilliams39 amayawilliams39
  • 14-09-2021

Answer:

1. Divide

4 divided by 5.50

3 divided by 3.30

1. About 0.7

2. About 0.9

This means that 4 candy bars for 5.00 is the better buy!

Step-by-step explanation:

Hope this helps!! :))

Answer Link

Otras preguntas

to write 22% as a fraction in reduced form.
Where would you expect to find lava solidify and into basalt
The sociologist joseph conti studied the world trade organization as a social network. according to conti, how is power measured within this type of social netw
Do we classify viruses as living? give support for both yes and no arguments.
how are using graphs, equations, and tables similar when distinguishing between proportional and nonproportional linear relationships
Sally tries to keep her distance from other people, especially her boyfriend. how might freud explain this behavior? a. sally never resolved her electra complex
Which is true about glucagon? a. glucagon is a hormone made by the pancreas; it helps raise blood glucose levels. b. it is a storage form of carbohydrate; it re
39x5 distributive property
Examples of _________ include magazines, newspapers, commercials, radio broadcasts, and cartoon characters.
Which statements describe an ideal Renaissance courtier according to The Book of the Courtier? CHOOSE ALL THAT ARE CORRECT. A. A courtier should know how to wr