daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

The Florida Everglades are one of the most diverse ecosystems in the United States and are home to many species of birds, reptiles, amphibians, and fish. Recent
HBr + H₂SO₄ SO₂ + Br₂ + H₂O What is the oxidation number of the oxidizing agent? What is the oxidation number of the reducing agent?
Why does everyone think they have anxiety?
What has happened to income inequality in the United States in recent years?
What two things do scientists use to classify living things?
which is not a required deductions? A. social security B. medicare C. fed tax D. disability insurance E. state tax
A nurse is caring for a client with chronic gastritis. provide three (3) dietary recommendations the nurse should include in client education?
Why do fast food restaurants prefer to employ teenagers
How many moles of nitrogen would react with excess hydrogen to produce 520 mL of ammonia? 0.0116mol 0.012mol 0.0232mol 0.024mol
the combined usage of the caravel, compass, and the astrolabe in the late 1400s helped bring about the. (1) migration of the Bantu (2)exploration of the Americ