lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Which expression represents "5 less than the product of 9 and the sum of a number and 3"?
how much do you share on social media?
How did some Eastern European nations try to solve problems caused by the dissolution of the Soviet Union? decreased government debt decreased inflation increa
Mr.Lopez owns a home that sits on 7/8 of an acre. He has decided to plow up 1/4 of the property to create a garden. What fraction of an acre did he plow up
What is 1000 divided by 10
Dose anyone have the answer to this question
the polynomial x^2+9 is a factor of x^5+x^4-81x-81 Is this statement true or false.
write and order pair of the location to the bank
Emergency Need to get to 90! Please answer, this is exterior angle theorem.
To make the most out of flash cards you should put as much information as you can onto one card