pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

the number n can be expressed as the product of four prime numbers, exactly three of which are the same. how many different positive divisors does n have, inclu
Actual distance = _ miles
The greenhouse effect and global warming; how are humans making this effect stronger? How do we use photosynthesis to counteract this effect?
brian is in a 100 mile bike race. he needs to average 12.5 mph if he wants to complete the race before it ends. in a practice ride he biked 60 miles. for the fi
7 – 2 • 5 + 9 • 3 Question 1 options: 24 –30 102 18
Sam can read k pages in 20 minutes. In terms of k, how many minutes does it take Sam to read 1 page?
Match the input and outputs for the relation equation image indicator The task is to match the lettered items with the correct numbered items. Appearing below i
a rope of length 2/5 m is cut into 4 equal cords. What is the length of the cord?
Sam can read k pages in 20 minutes. In terms of k, how many minutes does it take Sam to read 1 page?
7 – 2 • 5 + 9 • 3 Question 1 options: 24 –30 102 18