alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 6/10 plus 7/12
Why did the french revolution happen and who's fault was it
the volume of a rectangle prism with square bases is 5880 cubic inches. it has a height of 30 inches. find the side length of the square base.
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Emma uses a 250 meter roll of crepe paper to make streamers. How many dekameters of creme paper does emma use?
Which theater is considered Shakespeare's theater? A. The Swan B. The Globe C. The Rose D. The Stage
Please help with Algebra 1
Failure to incorporate _______ can easily lead to _______. Would the answer be: citations, plagiarism?
Did feudalism create a stable form of government?
the perimeter of a square 116ft ?