guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

Why does Rosa Parks explain “what kind of tired” she was? A. so people will feel sorry for her B. because the other people on the bus said she must be tired fro
what is the relationship between ATP and ADP
A stretched spring has a length of 12 inches when a weight of 2 lbs is attached to the spring. The same spring has a length of 18 inches when a weight of 5 lbs
list all the factors of the number. 14
Which of the following statements is true about the people of Salem before the Witch Trials? Select one: a. They were not very religious. b. They were Puritans.
What symbol is used to separate the ones places from the tenths place in decimal numbers ?
Who was Julius Caesar?
Lobbyists today are people who generally a. work within the governmental process to affect policies. b. work illegally to get their group's needs met. c. use un
What are the physical features of a volcano
Insert prepositions. 1. Lucy is arriving - February the 13th - eight o'clock. 2. The weather is often terrible is London - January. 3. If you out alone - night.