fionakaufffman
fionakaufffman fionakaufffman
  • 15-12-2016
  • Mathematics
contestada

Cherries cost ​$2​/lb. Grapes cost ​$1.50​/lb. You can spend no more than ​$9 on​ fruit, and you need at least 5lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

alkhalidisara
alkhalidisara alkhalidisara
  • 15-12-2016
This is the graph
 



 
 Y=-(4/3).X+30



 

Ver imagen alkhalidisara
Answer Link

Otras preguntas

Janet promises eli $4,000 for one of his original paintings on the condition that she receive $1 million from her mother's will. janet has made: a. an illusory
How to find the value of each variable
how many times should she expect to draw a marble that isn’t red -lots of points-
Quarter past 7 , what time is it ?
??????????????????????
How should the central idea of an information text be determined? A. Look at the title B. Summarize the final sentence C. Make a statement about the top
interest rate 6.5%, time 18 months, simple interest $828.75 what is the principal
Who expanded India’s territory from bengal to Afghanistan?
A train travels 54 kilometers in one hours, and then 85 kilometers in 3 hours. What is its average speed?
As a welfare state, Great Britain a. controlled private industry. b. had a free market economy. c. provided social welfare for its citizens. d. offered refuge f