dinnamorato78 dinnamorato78
  • 13-08-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Ivanna bought 9 pounds of flour for $5.
How many pounds of flour did she get per dollar?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-08-2021

Answer:

1.8 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

Take the pounds and divide by the dollars

9 pounds / 5 dollars

1.8 pounds per dollar

Answer Link

Otras preguntas

What was the major difference between the Theravada tradition and the Mahayana tradition? Theravada did not believe in the Eight-Fold Path Mahayana believed tha
Why do companies implement new technology?Select all that apply. 1. to help their company work more efficiently and more effectively 2. to keep up with their co
It has been said that the economy of the North would not be nearly as successful as it is without the economic activity of the south. Please explain.
A collar of Styrofoam is made to insulate a pipe. Find its volume. The large radius R is to the outer rim. The small radius r is to the edge of the insulation.
how do humans cause climate forcing?
wearing a hat is the (better-best) way to stay worm​
Please Help With this I NEVER DID THIS KIND OF QUESTION!!
As you rise upwards in the atmosphere air pressure___
Which of the following is true of the American Psychological Association? А It hy dresses a number of ethical guidelines for the practice of psychology. B It de
Is it, a solution or, NOT a solution?