22alyssacof 22alyssacof
  • 13-08-2021
  • Advanced Placement (AP)
contestada

It costs Mike $5 to make a cake, which he then sells for $15. $10 is Mike's:

cost.

price.

profit.

demand.

Respuesta :

name372
name372 name372
  • 13-08-2021

Answer:

Profit

Explanation:

Profit is the amount of money earned from a product, Mike earned $10, that is his profit.

Answer Link

Otras preguntas

What did the atlatl allow the pre-historic man to accomplish? A. more accuracy in hunting B. better farming results C. improved warfare D. an increase in the n
Use 2, 3, 6, and 8 to make 0
A salad dressing recipe requires at least 8 oz of oil to be combined with some combination of vinegar and lemon juice in a 16 oz container. What inequality mode
Contestants in a dance-a-thon rest for the same amount of time evey hoir. A couple rests for 25 minutew in 5 hours. How long did they rest in 8 hours?
Please help . Consider the line that passes through each pair of given points,and decide what type of slope the line has? Choices are attached.
high-intensity bundle of energy being emitted from some decaying nuclei beta particle 2. particle radiating from the nucleus of some atoms alpha particle 3. n
What is the difference between eight and negative sixteen?
Typically what charge does group 13 elements of the periodic table
Which unit is part of the SI system? A.gram B.pint C.quart D.gallon
The most significant environmental effect of mining is __________. A. hazardous contamination of soil and water B. decreased acid rain C. decreased deforestatio