shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Which ancient principles can be found in American government today?In a paragraph, provide at least three examples of government structures and principles that
The simplest form of 3 cube root of 162 is a3 cube root b
My brother doesn’t understand his 6th grade work
facts about the story the cask of amontillado by egar allen poe?????
What is one factor that has led to increased conflict and division in some areas in the Middle East
Which sentence uses a hyphen correctly
An example for curvilinear motion.
HHEEEEELPPPP ASAP PLZZZZZZ (100 POINTS AND BRAINLIEST(WILL CHECK IF ANSWERS ARE CORRECT) 1) What does a topic state? A) It determines the fictional outcome. B)
2 PointsA football coach is trying to decide: When a team is ahead late in the game,which strategy is better?• Play the "regular" defense.• Play a "prevent" def
Find the number of positive three-digit integers whose digits are among 9, 8, 7, 5, 3, and 1. 18 216 729