Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

If 1 tonne of corn costs $120 how much money will 770KG cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2016
1 tonne = 1000  kg
so 1000 kg costs $120
    770kg .................?

770 * 120 / 1000 = $92.4

answer: $92.4
Answer Link

Otras preguntas

A basketball player achieves a hang time of 0.773 s in dunking the ball. What vertical height will he attain? The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 .
how many hundredths are in 0.5
why do the two elements silver and iron have different properties?
If you know two points on a line, how can you find the rate of change of the variables being graphed?
how are plains formed
What is the fraction ten fourteenths in its simplest form?
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
Is Glass a good conductor of heat? is Metal a good conductor of heat? is wood a good conductor of heat
Solve the following equation 3m^2=3-8m. Find both values
Jane watched one television program for 1/4 of an hour and then changed channels to watch another program for 20 min. Write an equation to describe the fraction