Seudónimo Seudónimo
  • 13-12-2016
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

Alab
Alab Alab
  • 13-12-2016
This is a simple division problem to find money per gallon. The simple equation is just $46.20 / 12, in which the answer would be $3.85 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Why does the Logan family want to get all the people to buy their supplies in Vicksburg
The world health organization and unicef recommend two doses of vitamin a supplements, given 24 hours apart, for all children with ________ .
Unlike amphibians, reptiles a. have lungs to oxygenate blood. b. have ventricles that are further divided to lessen mixing of oxygen-rich and oxygen-poor blood
An art gallery is selling five poster prints of paintings for $22, $26, $35, $50, and $64. If the store started selling a sixth print for $45, by how many doll
Where does denitrification happen? at the roots of plants in the air in deep soil or anoxic aquatic sediment all of the above
Many people prefer real sugar to artificial sweeteners made by humans?
Read the following passages and answer the question that follows. Passage A: (From Narrative of the Life of Frederick Douglass, An American Slave by Frederick D
The number of cars sold by 20 salespeople in one week are recorded in the chart below
How does Sewall appeal to Christians in this excerpt?
By the time individuals reach adulthood, they usually consider society as a whole when making judgements