Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true? Group of answer choices People are undernourished is because they are not educated about proper nutrition. World grain productio
State and county judges in Texas Group of answer choices are selected by the Texas legislature. serve for life. normally are elected to the bench by the voters
will wig curls come out of synethic wigs??? or do they stay there forever? Answer asap for brainlist
what are the types of waves
In order to safely lose two pounds per week, how many calories would need to be reduced to achieve this two-pound loss in a week?
help me find x please ​
Suppose the round-trip airfare between Philadelphia and Los Angeles a month before the departure date follows the normal probability distribution with a mean of
complete the steps to add the equations from part CNE this will make one side of the Pythagorean theorem.
g An empty plastic or glass dish being removed from a microwave oven can be cool to the touch, even when food on an adjoining dish is hot. How is this phenom- e
A swimming pool is being filled with water. The diameter of the pool is 27 feet, and the height is 4 feet. Which formula best represents the volume of the pool?