Seudónimo Seudónimo
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

A loaf of bread costs $0.90. Each loaf has 15 slices. How much does each slice of bread cost?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 18-06-2021

Answer:

$0.06

Step-by-step explanation:

90 cents for 15 slices is .90/15 which is .06 or 6 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is an appropriate title for the map? (5 points)
plsss helpppp asappppppp
12 / 0.96 please answer this i need it​
find the measure of the indicated angle
I'm giving branliest 2X - 3y = 12 in a standard and point slope form ​
List 5 applications for working with text
Why was Captain Marcy’s Guide to Overland Travel written? a. It provided guidance and helpful tips for people traveling east. b. It provided guidance and helpfu
Select the correct answer. Choose the words that correctly complete this conversation: Laurent: Notre professeur de français est gentille. Christelle: Oui, c'es
what is a better way to shade and add a 3d look to a drawing?
Hi, can anyone help with this?