charlotteimgayhehe
charlotteimgayhehe charlotteimgayhehe
  • 15-06-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 gallons of milk cost $11, how much would 7 gallons cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-06-2021

Answer:

$19.25

Step-by-step explanation:

11 ÷ 4 = $2.75  this is the cost per gallon of milk

2.75 * 7 = $19.25  this is the cost for 7 gallons of milk

Hope this helps

Answer Link
sreedevi102
sreedevi102 sreedevi102
  • 15-06-2021

Answer:

$ 19.25

Step-by-step explanation:

 Milk(gallons)         Cost

        4                    11

        7                     x

  [tex]\frac{4}{7} = \frac{11}{x}\\\\4 \times x = 11 \times 7\\\\4x = 77\\\\x = \frac{77}{4} = \$ 19.25[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to 7+6/(-7+9)^2
how did living near the sea affect the greeks?
What is the functions for chloroplast
How can an entrepreneur give his or her firm a competitive advantage? by developing a new product by discovering and exploiting a new product market by introduc
Compare 6/10 & 3/4. Use _ as a common numerator
how do you solve this problem? 6d=54;d=9
[100+(586+40/10)]/5<19
Why do firms try to avoid competition? They can set prices higher and earn greater profits. They can reduce production costs and earn higher profits. They can a
what is 8 divided by 1/6 as a fraction
Political campaigns use technology such as the internet, blogs, television, radio and cell phones to distribute their message. True or false