miagarduno
miagarduno miagarduno
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 rolls of toilet paper cost $4 how many rolls of toilet paper can you buy for $8?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-06-2021

Answer:

24 rolls

Step-by-step explanation:

12 rolls           x rolls

------------  = ------------------

4 dollars           8 dollars

Using cross products

12*8 = 4x

96 = 4x

Divide by 4

96/4 = 4x/4

24 =x

24 rolls

Answer Link

Otras preguntas

why were the jobs in each region different as a slave
The actual separation or division of the parent cell is called _____. a cleavage furrow budding cytokinesis fragmentation
why do some people think kreteks are a safe alternative to cigarettes?
The actual separation or division of the parent cell is called _____. a cleavage furrow budding cytokinesis fragmentation
how many pairs of parallel sides does a trapezoid have?
-7.12 = -4.8+× what is the answer?
Qualitative data can be graphically represented by using a(n) Options histogram frequency polygon ogive bar graph
Can anyone translate this into French for my friend? I don't take French and she needs help. "Anne is a 16 year old, English speaking, girl who lives in New Yo
Which characteristic of fiction describes the passage, The Four Sisters by Charles Dickens (excerpt)? a. fantasy b. short story c. legend d. science fiction
What is 2.33 written as a mixed number in simplest form? A. 1002/33 B. 233/100 C. 2100/33 D. 233/100