kanuabdul92 kanuabdul92
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of lemonade costs $5.40.how much do each lemonade costs?

Respuesta :

rbasat rbasat
  • 13-06-2021
Each lemonade costs about $2.22. You can achieve this answer by dividing 12 by 5.40.
Answer Link
Cathi Cathi
  • 13-06-2021
You divide $5.40/ 12. It is 45 cents each
Answer Link

Otras preguntas

measurement is a form of observation made more specific by use of a tool
hi may someone help me out with this please
working with c# i would like a messagebox.show prompt for yes/no and if yes prompt for inputbox.
Which of the following actions is best understood using Einstein's concepts rather than Newtonian physics? A. The formation of rust on a shovel B. The cooking o
Please help ASAP need as much help possible.
read the passage. michael was a really big guy. he was a linebacker on the football team, and his shoulders were twice the size of most people’s. everyone knows
The people of one country have decided they no longer wish to have individual state governments. They all basically have the same laws anyway, so to save on tax
what is the solution of the system of equations? y = –2x 8 y = x – 4 a. (–1.33, –5.33) b. (4, 0) c. (0, 4) d. (–12, 32)
czar nicholas ii of russia signed the _____ manifesto, partly to make amends for bloody sunday by granting freedom of speech and assembly and by forming the dum
Stuart Company estimates that variable costs will be 60% of sales, and fixed costs will total $800,000. The selling price of the product is $4. Instructions (a)