gnarlyfanofjelly gnarlyfanofjelly
  • 13-06-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 120 PSP is Dh 15000. Find the cost of one PSP

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 13-06-2021

Answer:

125

Step-by-step explanation:

120 units cost 15000.

so, 1 unit is then the 120th part of the total costs.

price of 1 unit = 15000/120 = 1500/12 = 125

Answer Link

Otras preguntas

Liam's bookstore sold 40 notebooks and 20 newspapers for a total of $130. A day later, the bookstore sold 8 notebooks and 4 newspapers at the same prices, for a
What enzyme is responsible for adding nucleotides to a growing DNA chain during replication
Derrick’s parents are finalizing a budget for his college expenses. His first year of college will cost $8,000, and his expenses will increase by 12% each year.
Given △PQR≅△STU, m∠R=80°, and m∠S=70°, what is the measure of ∠Q? Enter your answer in the box.
Is this equation correct? 18/48=27/72?
What important concept was put in place with the monroe doctrine?
A forest ranger can see for a distance of 12 miles from a firetower. Formulas Show calculator Select the best answer How many square miles can he observe?
What are the five most important divisions of the executive office of the president?
Could you please help me with this? Number 6 is the only question I need anwsered. (Psychology)
Which organelle would have a protein fingerprint most similar to the cell membrane?