swynterstudent
swynterstudent swynterstudent
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

HELP FAST! well give Brainliest

Mark is buying wings and hot dogs for a party. One package of wings (2) costs $5 and hot dogs (y) costs $3 per pound. He must spend less than $40. Write an inequality to represent the cost of Mark's food for the party.​

Respuesta :

JoudM2009
JoudM2009 JoudM2009
  • 04-06-2021

Answer:

2(5)+3y<40

yes that what I know

Answer Link

Otras preguntas

Presidents Harding and Coolidge favored policies that A. aided the growth of business B. Brought about social reform C. encouraged activism D. discouraged a lai
Whay were nativists opposed to immigration? A. They feared that Americans would be forced to move to other countries B. They feared the loss of jobs and damage
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
(3m^4n^6)(2mn)^0(2m^2n)
why should we use fossil fuels wisely
How can you determine if an objects accelerating by looking at a speed vs. time graph
5+m>4 or 7m<-35 please help!
What occours when the hanging wall moves down relative to a footwall
show work for 208 divided by 3
Columbus Day research the three ships that participated in Columbus historic voyage