layariana6
layariana6 layariana6
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

Four friends are buying healthy snacks at the concession stand.
The costs of their snacks are $1, $3, $4, and $4. Ms. red says, "The mean cost for the four snacks is $3.00" Is she correct?

Respuesta :

talaeshak22 talaeshak22
  • 03-06-2021

Answer:

I believe it is $3.

Explanation:

m=sum/number

m=12/4 which is 3.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

a3 -a2 b2 +b3 when a=(-2) and b=(-1)​
Explain the NAture Vs. Nurture Argument. In your analysis you must include the ideas of instincts, drives, and tabula rasa
what is the approximate value of 9/11-4/9
If you throw a single die twice, what's the probability of first getting a 3 and then getting another odd number?
negative economic impacts of floods​
how to solve this topic circle geometry​
inform State two advantages, of oral tradition as a source o information in history and government. (2 marks) ​
the perimeter of a rectangle with a length a and breadth 6​
Farmer Naxvip wanted to sell some hopts and boondins at the market. He expected to sell at least 4 boondins. He expected to sell at most 14 units. Write a syste
Why does Esperanza want to stay at school for lunch?