Aleshabarnes1234
Aleshabarnes1234 Aleshabarnes1234
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of chocolate costs 7 dollars. Rachel buys p pounds. Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays.

A pound of chocolate costs 7 dollars Rachel buys p pounds Write an equation to represent the total cost c that Rachel pays class=

Respuesta :

sandrashonoda sandrashonoda
  • 03-06-2021

Answer:

c = 7p

Step-by-step explanation:

i think

Answer Link

Otras preguntas

Think about water and how it rolls up on the beach. Think of all its qualities. Is it alive according to the characteristics of life? Why or why not?
A general practitioner specializes in diagnosing and treating illnesses and disorders of the internal organs and related body systems. a. true b. false
A 20-oz bottle of soda costs $1.15. What is the unit price, to the nearest tenth of a cent?
130/105 in its simplest form
FOR 99 POINTS WILL MARK BRAINLIEST If a person has clogged arteries and high blood pressure, his or her doctor might recommend a diet low in saturated fat and c
kwadraty pokoloruj na czerwono boki prostokątów zaznacz kolorem niebieskim a każdy równoległobok otocz zieloną linią ODDAM 34PKT! POMOCY!
A line passes through the points (-6,-5) and (-8,-7). What is the equation of this line in slope intercept form?
Can someone help me?
Which section of a narrative reveals theme? Climax Exposition Resolution Rising action
"your mother has commented on how little time your older sister, who recently married, spends on housework, as compared to what she herself used to spend when s