youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Oliver paid $21 for 6 t-shirts. Each shirt was the same price. What was the cost of 1 t-shirt?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-06-2021

Hope this helps

Answer: one t shirt cost $3.5

$21 divided by 6 = 3.5

Answer Link
kkozume27
kkozume27 kkozume27
  • 02-06-2021

Answer:

The cost of one t-shirt is $3.50

explanation :

21 ÷ 6

= 3.5

Answer Link

Otras preguntas

how o I get the awnser to 9s+3=57 I need help asap im in 8th grade
Name two different numbers that round to 30 when rounded to the nearest ten
what's the number order from least to geastest? 0.5,0.05,5/8
How do you construct a hexagon?
Eleven fifteenths changed into a decimal
solve 7 plus x equals 13
How do You Get the answer to 5/8*12/25 by doing cross multiplacation
alan is 14 years old. this is twice as old as his brother james is. how old is james
Describes how much oa quantity decrease in comparison to the original quantity
The burj Khalifa in Dubai is the worlds tallest building. It rises to an amazing 828M above the ground and if you were to get to the top using the stairs, you w