xxmrspringtimexx
xxmrspringtimexx xxmrspringtimexx
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen apples costs $2.35. At this rate, how much would 5 apples cost?

Respuesta :

natashaaustin912
natashaaustin912 natashaaustin912
  • 02-06-2021

Answer:

0.95 is your answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
Maysen111
Maysen111 Maysen111
  • 02-06-2021

Answer:

$.98

Step-by-step explanation:

so if a dozen apples cost $2.35 that can be represented by the equation 12x=2.35

so solve that for x because that is the price of a single apple

so then if you just leave it because it is a weird decimal then x times 5(to figure out how much 5 apples cost) is

(2.35/12) * 5 = 47/48 or about $.98

so five apples cost $.98

Answer Link

Otras preguntas

help me please ------
On day D of school, how many box tops will Carter have brought to school?
plz help will mark brainliest if correct answer only ​
Relating a difficult text to a personal experience can help readers_______their reading. Plan Define Connect to Separate from
PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME!!! Passage 1 The increase in popularity means that more people are climbing Everest than ever. It's true that the economy of Nepal
give me a big funny for brain
In order to know how a force will affect an object, you must know the _______________. inertia weight direction gravity
Find the exact value of tan A in simplest radical form. ​
please help due asappp!!
HELPP ASAP PLSS I’ll mark brainliest!!!