1donwon93 1donwon93
  • 15-05-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at $19 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much does the halibut for one portion cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-05-2021

Answer:

$7.125

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

Cost per ounce

19 / 16 = $1.1875/oz

Cost for 6 oz portion

6 * 1.1875 = $7.125

Answer Link

Otras preguntas

Two ways you could evaluate 37% of the sum of 27 3/5 and 15.9
how to write a sentence using dearth
the baby elephant weighs 435 pounds. what is its weight rounded to the nearest hundred pounds?
What is the answer to this equation 4x-9=2x+5
How would I draw a model to find the quotient of 2.4 divided by 3.  What is this quotient ?
You lift a 45-newton bag of mulch 1.2 meters and carry it a distance of 10 meters to the garden. How much  work was done?
What caused the French and Indian war?
Which of the following corresponds to a supersonic speed? a) Mach0.5b) Mach 1.0 c) Mach 1.5
Which plot structure is found commonly in fairy tales, folk tales, and myths?
where is science done