sushilashiwakoti100 sushilashiwakoti100
  • 14-05-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 8 exercise book is rs 400.
i)find the cost of 1 excise book
ii)find the cost of exercise book​

Respuesta :

AlphaSavage12
AlphaSavage12 AlphaSavage12
  • 14-05-2021

Answer:

e

Step-by-step explanation:

Answer Link
pshane0918
pshane0918 pshane0918
  • 14-05-2021

Answer:

The cost of 1 Exercise book is rs50.

Step by Step Explanation :

Divide the cost by the quantity.

400/8 = 50

Answer Link

Otras preguntas

which will produce bigger acceleration: a force of 10.0 N acting on a mass of 5.0 kg, or a force of 5.0 N acting on a mass of 10.0kg?
What kind of levers are your arms and legs
Find the equation of a circle with the points (-3,8) and (7,6) at the end points of a diameter
Please help! Attachment explains the question.
Need help on this. thank you
Identify the error in the following sentence: Excitedly looking forward to a walk, the dog's leash was hanging impatiently by his door. Answer choices ( paral
James can jog twice as fast as he can walk. He was able to jog the first 9 miles to his grandmother’s house, but then he tired and walked the remaining 1.5 mile
Whick type of policy is controlled by the board of governors of the federal reserve
Can someone please help me I would appreciate it please
six less than what number is zero?