Danna92840 Danna92840
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of sour cream costs $4.32. What is the price per cup?

Respuesta :

ameliak2024
ameliak2024 ameliak2024
  • 13-05-2021

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

4 cups per quart = 8 cups per 2 quarts

4.32/8 = .54

Answer Link

Otras preguntas

Electrical rooms with equipment rated _______ amperes or more and over ______ft (1829mm) wide, and that contain overcurrent devices, switching devices, or contr
How are the intermolecular interactions represented differently in the solid model and the gas model why?
Can you summarize the text: The arts flourished during the Ming dynasty. Newly wealthy merchants and artisans wanted entertainment and could afford printed book
The quotient of m and 56. Subtract that result from 34
Hook sentence on why overcoming obstacles is important
five times the difference between 3/4 and 1/2
y is directly proportional to x y = 24 when x = 1.5 work out the value of y when x = 5
Why do i want to be in NHS
enrollment for college R the line graph above shows the enrollment for college R between 1950 and 2000
What are all the values that satiety the inequality of x