Vale234 Vale234
  • 13-05-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone pls help me we are doing "Comparing Unit Rates"

Can someone pls help me we are doing Comparing Unit Rates class=
Can someone pls help me we are doing Comparing Unit Rates class=

Respuesta :

narjohnson479
narjohnson479 narjohnson479
  • 13-05-2021

Answer:

1) the better deal is option 2 the weekend one because you're getting 4 tacos for only 2 more cents.

2) $0.83

3) $0.85

4) 85 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
3uq8i4sh7y 3uq8i4sh7y
  • 13-05-2021
$85 cents is the difference
Answer Link

Otras preguntas

Do you have any goals for completing this activity? If so, what are they? If not, try to think of at least one goal that you could try to achieve.
Which two layers of the Earth do living things rely on the most? Why?
you steal points u get reported The ordered pair for an x -intercept has an x -value of 0. TrueFalse
Pamela's age is two times jiris age the sum of their ages is 18 what age is jiris age
Rewrite 11\5 as a mixed number.​
Please help ASAP!!! The expression (x - 0.35x) represents 35% off the cost of an item x. How is this equivalent to multiplying x by 0.65?
A department adds raw materials to a process at the beginning of the process and incurs conversion costs uniformly throughout the process. For the month of Janu
On a small island, 63 people live on 21 acres of land. If another 42 people move to the island how many acres will the 105 people live on?
1. (i) Is 35 a factor of 455?(iii) Are 5 and 3 factors of 1647?(v) Are 2, 3, 5, 7 and 11 factors of 4620?​
hammer falls off a roof top and strikes the ground with a certain kinetic energy. If it fell from a roof twice as tall, how would its kinetic energy compare?