49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

Stephen is restoring a car and has already spent $4,000 on the restoration. He expects to be able to sell the car for $5800. Stephen discovers that he needs to
How did the Egyptian economy work?
she scored 90 more points than her teamate. together they scorred 1566. how many points did each person get
A guru-shishya relationship is the basis of: a. Learning Hindustani music b. Learning Indian dance c. Learning Carnatic music d. Learning Sanskrit literature
reread lines 82-118 what does sanchez mean when she says that a mascot wont take us down
Each of the four sides of a swimming pool measures 12 meters the pool is 6 meters deep how much water will be needed to fill it completely
Speed cell wireless offers a plan of $40 for the first 400 minutes, and an additional $0.50 for every minute over 400. Let t represent the total talk time in mi
These are equal and opposite forces that do not cause a change in position or motion. Please answer quickly!
what expression is equivalent to (2x^2)(3x^3)(4x)^2
Simplify the exspression . 3x+4y+2+6y+3 . What is the coefficient of y ? What is the constant ?