mahemjk36
mahemjk36 mahemjk36
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

William purchased 12 pounds of coffee for $45. The model represents
the cost, c, for each pound of coffee purchased.
What was the cost of one pound of coffee?
F $0.27
G $37.50
H $540
3 $3.75

Respuesta :

sstnh sstnh
  • 04-05-2021
Answer is $3.75 because $45/12=$3.75
Answer Link

Otras preguntas

unit 11: volume & surface area homework 8
Who is Elizabeth in Frankenstein
Help help help math math
If you had to photograph wildlife, which animal would you like to photograph? Why? What challenges do you think you’d encounter in photographing this animal?
Your lungs take in air through the mouth and nose. Explain how the lungs function in the human body. They coordinate the movement of the heart. They pass oxyg
Directions: Match each image of a ray with the correct way to write it.
HELPPPP In order to comply with all hospitality laws, all hotels must have a full-service restaurant on the premises. A. True B. False
What is the difference between a primary and secondary group brainly
based on your observation, do you think any of the samples are the same type?
Rachel is an excellent high school student who earns high grades in challenging classes. she has recently been hired as a part-time lab assistant at a medical c