klynnrose klynnrose
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A one-quart container of oil costs 89¢. A case of 12 one-quart containers costs $8.64. How much is saved per container by buying the oil by the case?

Respuesta :

hoberle14 hoberle14
  • 04-05-2021
Take the amount for the case and divide by 12
8.64/12=0.72
0.89-0.72= 0.17 saved per each quart
Answer Link

Otras preguntas

What is the term often used by historians to represent the owners of industry and financial institutions? A. Capital B. Labor C. Blue-collar D. Working class
The $120 repair bill included $36 for parts and rest for labor. What percent of the bill was for labor?​
i don't understand this. my teacher wasn't at school and this was homework​
Define Write definitions for the following terms in your own words. Ideas and opinions:
The Fair Use rule of copyright law explains ________. 1) when free use of copyrighted material is acceptable 2) when free use of copyrighted material is unaccep
Evaluate the logarithm. ln=1/√e^3
What is the main purpose of theme
what is an unreliable narrator
Need desperate help PLEASE
which step did president john adams take to strengthen the federal government?