krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

5.In a short paragraph, describe the transition of Rome from a republic to an empire. What was the republic like, and what caused it to become an empire? Be sur
What is the approximate pH at the equivalence point of a weak acid-strong base titration if 25 mL of aqueous formic acid (HCOOH) requires 29.80 mL of 0.1567 mol
Failing to conduct research can help companies maintain a competitive advantage. a) True b) False
the distance traveled (in feet) is proportional tp the number of seconds. find the values of x, y, and z. feet | 3 | x | 15 | z | Seconds | 5 | 65 | y | 3.5|
what is food service and procedure?
Please answer this quickly!! 37 points!!
the length of AB is 20 in the figure shown. what is the length of AE?
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
If a member makes a motion that is not in order A. he should be ruled out of order by the chair. B. it is accepted by the chair unless another member objects. C
180kg divided in the ratio 1:8