nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

How did Orion become a constellation?
what effect does observing a substances physical properties have on the substance
A 56 yard loss in football game
factor out the coefficient of the variable: 2.4n + 9.6
how to do āˆ’8n+4(1+5n)=āˆ’6nāˆ’14 and must show all your steps
$11.20 is 30% of what number???
Estimate the unit rate $74.75 of gloss white paint that is 5 gal.
what is Nunavut and what challenges has it faced recently?
unlike carbohydrates and fats, protein contain the element?
solve each equation for the given variable -2x+5y=12 for y '