nomore15 nomore15
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. How much is one pound of almonds?

Respuesta :

anonymous8698 anonymous8698
  • 14-04-2021
Answer:
The answer is 6.50
Step-by-step explanation:
To solve and to find the cost ratio, we will do the cross multiplying process;
4.68 = x
0.72 1
Next, we will solve for x;
0.72x = 4.68
x = 4.68 / 0.72
x = 6.50
Answer Link
thebecks
thebecks thebecks
  • 14-04-2021

Answer:

$6.50/lb

Step-by-step explanation:

4.68/0.72 = $6.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

why do you think World War I is referred to as the “first modern war"
Miguel is 46 years old .He is 4 years older than thrice his son's age. Find the age of his son.​
PLEASE HELP DUE IN 1 HOUR! Part A In "Robots Are Cool, but Al is the Future," what is most likely true about audiobooks in the Al age? The author will have th
Mr. Kim is selling his old Ace of Base CDs. If he sells each CD at a price of X dollars, the quantity of CDs sold will be (-1,000x + 40). What price will maximi
STEP 5: LEAD Tare the balance. Put calorimeter (no lid) on the balance. Measure the mass to the nearest 0.01 g. 12.34 g Use a graduated cylinder to add approxi
What is a possible value of x If -5
¿cómo puedo encontrar el valor de x en grados?​
What are our rights and responsibilities in creating a just society? helpp
In The Return what are the metaphors in the story?
Six years ago a man's age was six times the age of his son. Four years hence, thrice his age will be equal to eight times his son's age. find their percent ages