larissabriseno00 larissabriseno00
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

12 donuts cost $6.96. What is the unit rate for one donut?

Respuesta :

cv0627
cv0627 cv0627
  • 14-04-2021

Answer:

6.96/12

= 0.58

Step-by-step explanation:

each donut costs $0.58. you can check the work by plugging 12 in for x.  (0.58x)

i hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Give three examples of places bacteria live.
What does predijuice Mean
25 per cent of 600 is equal to 15 per cent of what number?
How did the rise of nationalism, as seen in the ideas of Sun Yat Sen, Mustafa Kemal Ataturk, and Mohandas Ghandi, help or hurt their respective nations essay
what are the types of erosion and definition
y-1/x+3=-3/4 how do you solve for y
Montel sold 13 popcorn buckets and 13 fruit baskets for a fundraiser. The fruit baskets cost $20.75 each. If Montel raised a total of $468.00, how much did each
Theodore Roosevelt earned The Nobel Peace Prize in 1906 for helping to negotiate a peace treaty to end the war between a. England and France b. Russia and Japan
If x is a real number such that x³ = 64, then x² + √x =?
What does ¿Cuál es la fecha del Día de San Patricio? mean and how would you reply?