kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

ariandwiki07 ariandwiki07
  • 14-04-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

step 1: 12-6=6

Step2: 6 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

Investiga los eventos del grito de lares. crea un acrostico donde menciones los eventos mas significativos. recuerda que cada oracion debe comenzar con la letra
Question 6 of 10 What kind of argument is made in a claim of value? OA. An argument that debates whether or not something is an accepted fact OB. An argument th
Oriole Industrial Products Inc. (OIPI) is a diversified industrial- cleaner processing company. The company's Dargan plant produces two products: a table cleane
7 Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each inequality to the number line that represents its solution. A number line ranges from mi
you would like to buy shares of international business machines (ibm). the current bid and ask quotes are $96.17 and $96.24, respectively. you place a market bu
how to find the measure of L
Who developed the expression for the line spectrum of hydrogen to include lines in the ultraviolet and infrared portions of the electromagnetic spectrum?.
PLEASE!!!!!!! NEED WHOLE PAGE AS SOON AS POSSIBLE!!!! WILL MARK BRAINLIEST AND GIVE EXTRA POINTS!!!!! PLEASE PLEASE PLEASE
compare regression 2 and regression 3. do the regressions suggest that, on average, a. a fact-based movie has fewer stars than a fictional movie; b. a fact-base
I need help with this.