tresornishimwe2 tresornishimwe2
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.99 per pound.

How much do 3.25 pounds of apples cost?

Respuesta :

rachaelhairston rachaelhairston
  • 14-04-2021

Answer:

$6.47

Step-by-step explanation:

set up a ratio

[tex]\frac{1.99}{1} =\frac{x}{3.25}[/tex]

cross multiply

6.47=x

Answer Link

Otras preguntas

Which was an important effect of the Soviet Union's Sputnik launch?
Which statement best describes the speaker in the poem In Memoriam, A. H. H. by Alfred, Lord Tennyson? The speaker is a fictional character. The speaker represe
Foreshadowing is a technique used by authors to describe an important part of the "back story." True False
10) "Denmark Vesey" is MOST associated with which of these? A) a Supreme Court case B) an attempted slave revolt C) the trans-Atlantic slave trade D) publi
HELP ME!!!!!!!!!!!! Let ∠1, ∠2, and ∠3 have the following relationships. ∠1 and ∠2 are adjacent right angles. ∠1 and ∠3 are vertical angles. What is the measure
Which type of unemployment accounts for workers who are" between jobs"?
Answer ASAP!) Match these terms. 1. climate (free-trade zone 2. economic (Shintoism 3. geography (Asia 4.politics
help me plzOne thousand and twenty students participated in the school math contest. Sample 1 is a random sample from grades 9 and 10 and consists of the follo
Please help ASAP!!!!
Which of the following is a type of event that could cause immediate changes in Earth’s global climate? Select the correct answer below. A. asteroid impact B.