CarringtonMcCarthyST CarringtonMcCarthyST
  • 13-04-2021
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6 sign
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 13-04-2021

Answer:

3 cents

Step-by-step explanation:

cost of  20 markers=$6

cost of 1 marker=?

Cost of 1 marker = 6/20 = 3/10 = 0.3

It costs 3 cents.

Answer Link

Otras preguntas

On a map what do black dots usually represent?
a single molecule has at least how many atoms
rachel told mariana that if she rolls two number cubes 100 times she will never get a product of 23 mariana toldbher that she cant be sure. whos right? explain
Explain why animals must eat food, but plants do not have to.
a single molecule has at least how many atoms
How do u write 6 tenths in simplest form
compare the air pressure at the peak of Mt. Everest to the air pressure at sea level.
3n-5=-8(6+5n) SOLVE
Put these in order from least to greatest 6.4 kg 640 g 600,000 mg
what country did hernando de soto work for?