ailinh
ailinh ailinh
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Diego bought some raisins and walnuts to make trail
mix. Raisins cost $4 a pound and walnuts cost $8 a
pound. Diego spent $15 on both ingredients. Decide if
each pair of values could be a combination of raisins
and walnuts that Diego bought.
Explain your answer.

Diego bought some raisins and walnuts to make trail mix Raisins cost 4 a pound and walnuts cost 8 a pound Diego spent 15 on both ingredients Decide if each pair class=

Respuesta :

SirNoobTown
SirNoobTown SirNoobTown
  • 12-04-2021

Answer:

The last one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Alvin’s first step in solving the given system of equations is to multiply the first equation by 2 and the second equation by –3. Which linear combination of Al
A person weighing 500 N climbs 3 m. How much power is needed to make the climb in 5 sec?
plzzz help me on problem number 5
Compute the requested average. Tim Worker wants to purchase an automobile warranty costing $856. If he chooses to make 12 equal payments, then in dollars and ce
need help pls ...............,
How do organisms carry out chemical activities of life? A) by using energy B) through asexual reproduction C) metabolism
Who discovered cells?
Can someone tell me what this song is about ? "Move On" by Witt Lowry
Estimate the product by finding two numbers the exact answer is between 3x558
how many times does 2 go into 80