tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

(4x-2)*6(2x+7) in standard form
Why were political machines difficult to break up?
a creek runs along a distance of 16,300 feet.About how many miles long is the creek
Which sentence is correct? A. I turned off all the lights so the electric bill would be lower. B. I ride the bus so I can save gas money. C. The bus broke down,
How does Achilles die? A. The men of Troy set fire to a Greek ship with Achilles on board. B. Achilles heel is pierced by Paris's arrow. C. Aeneas defeats Achil
The 1920s have been characterized as a decade of economic, social, and cultural change. Analyze the extent to which the First World War and consumerism affected
How do you tell if a caterpillar is a boy or girl?
Both Shays’s Rebellion and the Pennsylvania Mutiny helped Americans to realize that the Articles of Confederation...
Which sentence does not contain any errors? A. How did the cat hurt its' leg? B. How did the cat hurt its leg? C. How did the cat hurt it's leg?
Why can't our body resist radiation?